Frezarka cyfrowa CNC

Projekt z roku 2009

Urządzenie to zostało w całości zaprojektowane, zmontowane i zaprogramowane przeze mnie. Jest to stół CNC o wielkości dwa na trzy i pół metra, sterowany komputerowo, nad którym umieszczone zostały odpowiednie suwnice na których umieszczone zostało wrzeciono frezarki. Urządzenie to umożliwia precyzyjne sterowanie wrzecionem frezarki z dokładnością do 0,1mm. Do tego projekt ten umożliwia uzyskanie nacisku na frez umieszczony we wrzecionie z siłą 100kg w każdym kierunku X, Y, Z. Maksymalna wielkość materiału, jaką można umieścić na stole to 2m na 3,5m na 40cm grubości. Maksymalne obciążenie materiałem, jakie wytrzymuje blat stołu to jedna i pół tony. Przy umieszczeniu takiego ciężaru na blacie roboczym maszyny, blat ugina się o 1mm. Rozwiązanie takie umożliwia prowadzenie frezowania w takich materiałach jak kamień, glazura, stopy metali lekkich (mosiądz, aluminium), drewno.

Frezarka CNCFrezarka CNCFrezarka CNCFrezarka CNCFrezarka CNCFrezarka CNCFrezarka CNC

Jak już wspomniałem urządzenie zostało w całości zaprojektowane i wykonane przeze mnie. Zakres prac, jakie wykonałem, aby ono powstało dotyczy:

— Projektu całości rozwiązania mechanicznego włącznie z rysunkami technicznymi służącymi dla firm podwykonawczych wykonujących na przykład zakończenia śrub przesuwających suwnice, wałków łożysk itd. 
— Przygotowanie programów tnących dla wycięcia wszystkich elementów suwnic, które zostały wycięte wodą z płyty aluminiowej. 
— Zmontowanie całości elementów mechanicznych w jedną działającą całość (włącznie z obróbką mechaniczną wyciętych elementów aluminiowych i stalowych) 
— Zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie układów elektronicznych potrzebnych do pracy urządzenia. 
— Napisania oprogramowania dotyczącego odpowiedniego sterowania silnikami krokowymi (chodzi o odpowiednie przyspieszanie i wyhamowywanie ze względu na wagę suwnic) 
— Napisania dwóch rodzajów oprogramowania (dwuwymiarowego i trójwymiarowego) do współpracy z oprogramowaniem CAD 

Urządzenie to umożliwia praktycznie nieograniczone możliwości jeśli chodzi o wykonywanie takich prac jak wycinanie dowolnych kształtów, grawerowanie, wykonywanie płaskorzeźb itd. Oprogramowanie, które stworzyłem współpracuje z popularnymi programami typu CAD takimi jak 3DMax Studio, AutoCad, CorelDraw, Cenon, QCad, Blender.

 
 
© 2010