Paleta niestandardowa

Niestandardowa paleta to inaczej niestandardowy ładunek. Oznacza to, że cała przesyłka ma nietypowe rozmiary. Wszystkie jej parametry czyli wysokość, rozmiar i waga znacznie odbiegają od znanych i zalecanych standardów.

Czym jest paleta niestandardowa?

Za standardową paletę uważa się paletę EURO, której wymiary są określone. W związku z tym wszystkie palety, które odbiegają od wymiarów palety EURO są niestandardowe. Za tego typu przesyłki uważane też są paczki, w które zapakowano towary inne niż te normalne. Czyli wszelkiego rodzaju płyny, towary bardzo ciężkie, mające różne gabaryty lub produkty sypkie. Tego typu przesyłkę można nadać w każdej firmie kurierskiej jednak pamiętać należy, że musi ona także być zgodna z pewnymi normami.
Maksymalna jej wysokość powinna wynosić 180 – 220 cm, jej waga powinna zamykać się w 1200 kg a wymiary jej podstawy mogą być:
120 x 120, 120 x 200, 140×200, 150 x 150, 300 x100 cm.
Gdy paleta niestandardowa ma inne niż zalecane wymiary, wtedy staje się przesyłką ponadgabarytową i wysłać ją można tylko transportem ponadgabarytowym.

Jak zapakować?

Paleta niestandardowa powinna być odpowiednio zapakowana, tak by jej ładunek był dobrze zabezpieczony i nie uległ, w czasie transportu, żadnemu uszkodzeniu. Jest kilka zasad pakowania tego typu przesyłki. Przede wszystkim wytrzymałość palety musi być odpowiednia co do ciężaru zapakowanego na niej towaru. ładunek powinien być stabilny, nie ma prawa wystawać poza powierzchnię palety a jego środek ciężkości musi znajdować się w jej centrum. Dopiero tak zapakowana niestandardowa paleta, odpowiednio zabezpieczona i posiadające zalecane normy może być nadana w każdej firmie kurierskiej.
Zamawiając kuriera do takiej przesyłki dobrze jest skorzystać z kalkulatora przesyłek. Wtedy można sprawdzić jakie są zalecane gabaryty i rozmiary paczki oraz ile wysłanie danej palety będzie nas kosztowało. Takie niestandardowe paczki przesyłać można przy pomocy różnych firm kurierskich a zamawiać kuriera można telefonicznie lub przez internet.